- Strona główna
- >
- Archiwum
- >
- suplement 1
- >
- Depresja ciężka z objawami psychotycznymi w przebiegu steraidoterapii stosowanej w leczeniu zespołu nerczycowego
Archiwum 1992–2014
Depresja ciężka z objawami psychotycznymi w przebiegu steraidoterapii stosowanej w leczeniu zespołu nerczycowego
W efekcie podawania egzogennych hormonów glikokortykosteroidowych wystąpić mogą różne zaburzenia psychiczne. Opisano przypadek wystąpienia depresji ciężkiej z objawami psychotycznymi u siedemnastoletniej pacjentki, która z powodu pierwszego w życiu rzutu zespołu nerczycowego leczona była prednizonem. Ze względu na znaczne nasilenie objawów oraz niemożność odstawienia kortykosteroidów (ryzyko przełomu nadnerczowego), rozpoczęto leczenie przeciwdepresyjne – zastosowano mirtazapinę.
Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego,
ul. Szpitalna 27/33, 60-572 Poznań. E-mail: asrs@polbox.com