- Strona główna
- >
- Archiwum
- >
- zeszyt 1
- >
- Dlaczego zdrowie jest ważnym czynnikiem dla gospodarki?
Archiwum 1992–2014
Dlaczego zdrowie jest ważnym czynnikiem dla gospodarki?
Cel. Autor, polemizując z opinią liberalnych ekonomistów, argumentuje dlaczego dobro, jakim jest zdrowie nie jest dobrem takim samym, jak wiele innych.
Poglądy. Następnie przedstawia pogląd, że ryzyko utraty zdrowia, jest ryzykiem o wymiarze społecznym i dlatego domaga się ono solidarnej ochrony. Wynika z tego, że rynek i konkurencja odgrywają dla podaży dobra, jakim jest zdrowie rolę drugorzędną.
Wnioski. Urynkowienie nie może jako regulator zastąpić zasady solidarności, ta bowiem - z uwagi na szczególną naturę dobra, jakim jest zdrowie - sprawdziła się najlepiej (red).
Frankfurt/Main, Offenbacher Landstr. 224, 60599 Frankfurt
nbi@st-georgen.uni-frankfurt.de