Postępy psychiatrii i nuerologii


ISSN 1230-2813
ISSN online 2720-5371 

JCR Impact Factor: 0,7
CiteScore 2023: 0,9
Punktacja MEiN: 70
Index Copernicus 2023: 153,00

Czasopismo indeksowane w PubMed.

Zachęcamy nasze Czytelniczki i naszych Czytelników do kontynuacji, wznowienia lub rozpoczęcia prenumeraty kwartalnika w 2025 roku. Czasopismo potrzebuje Państwa wsparcia – by stawało się coraz lepsze i mogło więcej Państwu zaoferować.

Panel redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
  • Strona główna
  • >
  • Archiwum
  • >
  • zeszyt 3
  • >
  • Skuteczność terapii odwrażliwiania za pomocą ruchów gałek ocznych (EMDR) u leczonych ambulatoryjnie pacjentów z zaburzeniem stresowym pourazowym

Archiwum 1992–2014

2009, tom 18, zeszyt 3
Artykuł oryginalny

Skuteczność terapii odwrażliwiania za pomocą ruchów gałek ocznych (EMDR) u leczonych ambulatoryjnie pacjentów z zaburzeniem stresowym pourazowym

Jacek Pasternak1
1. Zakład Psychologii Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Rzeszowie
Postępy Psychiatrii i Neurologii 2009; 18 (3): 247-254
Słowa kluczowe: odwrażliwienie za pomocą ruchów gałek ocznych, psychoterapia, zaburzenia stresowe pourazowe
Streszczenie

Cel. Badanie psychologiczne przeprowadzono w celu weryfikacji hipotezy badawczej dotyczącej skuteczności terapii odwrażliwiania za pomocą ruchów gałek ocznych (EMDR, Eye Movement Desensitization and Reprocessing).
Metoda. W badaniu i psychoterapii wzięło udział 60 osób z rozpoznaniem zaburzeń stresowych pourazowych (PTSD) w wieku 18-55 lat (44 kobiety i 16 mężczyzn). Badanych podzielono losowo na dwie równoliczne grupy. W grupie „bezpośredniej" terapię rozpoczęto tuż po badaniu, a w „odroczonej" - z miesięcznym opóźnieniem. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu terapii pacjentów badano kwestionariuszem PTSD Pasternaka (w grupie „odroczonej" przeprowadzono jeszcze jeden pomiar po miesiącu od pierwszego badania, a bezpośrednio przed rozpoczęciem terapii).
Wyniki. Stwierdzono istotne statystycznie zmniejszenie się nasilenia objawów PTSD u znacznej większości badanych. Ze względu na kryterium skuteczności (wyniki kwestionariusza PTSD Pasternaka) wyodrębniono 3podgrupy: terapia udana (n = 37), terapia umiarkowanie udana (n = 14), terapia nieudana (n = 9).
Wnioski. W świetle uzyskanych rezultatów badawczych odwrażliwienie za pomocą ruchów gałek ocznych okazało się skuteczną metodą terapii zaburzeń stresowych pourazowych zarówno w stosunku do wszystkich badanych, jak i grup „bezpośredniej" i „odroczonej".

Adres do korespondencji
Dr Jacek Pasternak
Zakład Psychologii Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego
ul. Ks. J. Jałowego 24, 35-959 Rzeszów
Dbamy o Twoją prywatność

Ciasteczka, czyli niewielkie dokumenty tekstowe, wykorzystywane są przez witryny internetowe, aby poprawić efektywność korzystania z nich przez użytkowników.

Zgodnie z prawem, zezwala się na zapisywanie ciasteczek na urządzeniu użytkownika tylko wtedy, gdy są one kluczowe dla działania danej strony. W przypadku innych typów ciasteczek, wymagana jest zgoda użytkownika.

Nasza strona wykorzystuje różnorodne ciasteczka, w tym te dostarczane przez zewnętrzne serwisy, które są obecne na naszym portalu.

Dostosuj zgody
Twoje wybory dotyczące prywatności

W tym panelu możesz wyrazić swoje preferencje związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Możesz przejrzeć i zmienić wyrażone wybory w dowolnym momencie, wyświetlając ten panel ponownie za pomocą podanego łącza. Aby odmówić zgody na określone czynności przetwarzania opisane poniżej, wyłącz przełączniki lub użyj przycisku „Odrzuć wszystko” i potwierdź, że chcesz zapisać swoje wybory.

Te pliki są niezbędne do działania naszej strony internetowej, dlatego też nie możesz ich wyłączyć.
Ciasteczka preferencyjne pozwalają witrynie przechowywać dane zmieniające jej wygląd lub sposób działania, takie jak wybrany język lub region pobytu użytkownika.
Umożliwia wykorzystanie pamięci przeglądarki (takiej jak ciasteczka) związanej z analizą, np. czas trwania wizyty.
Ciasteczka marketingowe są używane do monitorowania aktywności użytkowników na różnych witrynach internetowych. Mają za zadanie prezentować reklamy dopasowane do zainteresowań i potrzeb konkretnych użytkowników, co sprawia, że są one bardziej wartościowe dla wydawców oraz zewnętrznych reklamodawców.